Co je VPS (virtuální privátní server) a k čemu slouží?

Díky speciálnímu firmware a software lze rozdělit fyzický server na několik oddělených částí a tyto využívat stejně jako normální server. Funkčně je virtuální server stejný jako fyzický. Narozdíl od webhostingu jsou fyzické prostředky hostitelského serveru vyhrazeny. Na virtuálním serveru můžete provozovat vše, co lze provozovat i na fyzickém serveru (výčet možností je nekonečný). VPS nabízí ideální cestu pro projekty, kde se nechcete starat o samotný fyzický server a ani výkon fyzického serveru nepotřebujete. Virtuální server má proti webhostingu velmi vysoký výkon a je vhodný pro provoz libovolných aplikací. Podrobnější vysvětlení naleznete například zde.

Jak je to se správou serveru?

Vzhledem k nastavené ceně a typu služby, je naše služba poskytována jako „unmanaged“. To znamená, že služba není spravována našimi administrátory. Práci našich administrátorů pro jednotlivé úkony lze objednat zvlášť. Provoz ať již virtuálního nebo fyzického serveru vyžaduje alespoň základní znalosti správy použitého operačního systému (Windows, Linux) a provozovaných aplikací. Pokud nevíte, jaký operační systém máte použít, jak v něm nainstalovat Vaši aplikaci nebo jak provádět aktualizace systému, není pro Vás pravděpodobně služba V-Server vhodná. Na možnosti pronájmu serveru se správou se informujte zde.

Naše společnost nemá přístup k obsahu Vašeho serveru, Chcete-li v budoucnu využít služeb našich administrátorů, je nezbytné před takovým zásahem poskytnout našim adminům přístup do Vašeho VPS. Typicky importováním SSH klíče. Podrobný návod naleznete zde.

Účtujete si nějaký instalační poplatek? Je instalace VPS zdarma?

Instalace virtuálního privátního serveru V Server *není zpoplatněna*. Celý proces instalace je plně automatizován. Od připsání platby proběhne tedy sám (plně automaticky) a to zcela zdarma. Navíc je možné server kdykoliv přeinstalovat z webového rozhraní.

Jak dlouho bude trvat zřízení služby VPS?

To záleží na okolnostech, pokud vyberete platbu online, která se na náš účet připíše okamžitě, je VPS zřízeno v rámci několika sekund. Pokud vyberete platbu, kterou je nutno zpracovat ručně, může se zřízení protáhnout až na několik hodin od připsání platby.

Jak se k serveru dostanu? Jaká je k serveru vzdálená správa?

Ve webovém rozhraní je integrován HTML5 VNC klient. Kliknutím na ikonku „VNC“ se spustí v dalším okně Vašeho webového prohlížeče obrazovka Vašeho serveru. Provádíte tak pomocí šifrovaného spojení všechny úkony, jako byste seděli u normálního fyzického serveru.

Nabízíte i jiné operační systémy? Umíte i Windows? Nemohu v nabídce najít operační systém XY, šlo by ho nahrát?

Služba V Server je koncipována na velmi vysoký výkon. Nabídka operačních systémů je tedy omezená na nejpoužívanější linuxové distribuce. K dispozici je i operační systém Microsoft Windows v edici Server. Máte-li požadavky, které služba V Server neuspokojí, nabízíme dalece širší nabídku operačních systémů pro naši starší službu pronájmu virtualizovaných serverů zde (X Server).

cs_CZ
en_US cs_CZ